Uroda Weganizm Zdrowie

Weganizm – ratunek dla alergika

Ostatnimi czasy weganizm stał się bardzo popularny. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, ile zalet płynie z takiego odżywiania. Naukowcy potwierdzają, że osoby będące na diecie roślinnej, są zdrowsze od mięsożerców. Odrzucenie produktów odzwierzęcych wpływa też korzystnie na naszą urodę. Dzięki weganizmowi poprawia się m.in. wygląd naszej cery.

Jednak to nie wszystko. Weganizm sprawdza się idealnie przy alergiach pokarmowych. Wykluczenie z naszego jadłospisu produktów uczulających, w tym odzwierzęcych może w znacznym stopniu podwyższyć jakoś życia alergików i osób chorych na Atopowe Zapalenie Skóry. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, ale u większości takich osób reakcje uczuleniowe wywołują: orzechy, nabiał, seler, soja, kakao, cytrusy, jajka czy gluten. Warto wiedzieć, że choroby te mają charakter immunologiczny. Przy Atopowym Zapaleniu Skóry dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi odpornościowej na małe dawki antygenów – białek na powierzchniach komórek. Antygeny zwierzęce, czyli inaczej białka zwierzęce, zjadamy wraz z mięsem i produktami innymi niż roślinne. Dlatego dieta wegańska jest tutaj idealna. Ogranicza bowiem spożycie antygenów, które zaostrzają objawy choroby. Jeśli uczulają nas orzechy, soja czy kakao, nie załamujmy się.

Mimo, że weganie w dużej mierze opierają swoje dania na tych składnikach, można tworzyć potrawy bez ich zawartości. Ważne jest tylko, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i dostarczała nam potrzebną ilość kalorii. Brak białka zwierzęcego powinno się zastąpić roślinami strączkowymi. Dobrze sprawdzi się tu soczewica lub ciecierzyca, z której możemy wyczarować pyszny humus. Bogatym źródłem tłuszczów są natomiast: siemię lniane, pestki dyni, pestki słonecznika, oliwa z oliwek czy awokado. Pamiętajmy też o suplementacji. Przyjmowanie witaminy B12 i jodu jest codziennym obowiązkiem każdej osoby bazującej na diecie roślinnej. Jeśli, więc cierpisz na choroby alergiczne lub po prostu chcesz zacząć jeść zdrowo, nie wahaj się. Możesz również zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka.

Pamiętaj, że dieta wegańska jest zdrowa wtedy, gdy rozsądnie się ją stosuje. Powodzenia!!!

Similar Posts