Jesienna chandra może spotkać każdego z nas. Bywa bardzo uciążliwa i z pewnością nie umila nam życia. Na szczęście, istnieją pewne sposoby, które pomogą poradzić sobie z jesienną chandrą i w mig poprawią nam nastrój.
Z pewnością zgodzicie się ze mną, że spadki nastroju nie są przyjemne. Jeśli dotyka nas pogorszenie nastroju, a nie ma ku temu żadnych wyraźnych powodów, to powodem może być właśnie jesienna chandra. Na szczęście, z nią możemy poradzić sobie z tym samodzielnie. Dzięki kilku sposobom możemy nie tylko zadbać o lepszy nastrój jesienną porą, ale również wspomóc swoje zdrowie.
Jesienna chandra, a światło
Zdaniem psychologów, na pogorszenie naszego nastroju w okresie jesienno-zimowym ma duży wpływ ilość światła. Po lecie, kiedy dzień był wyjątkowo długi, a przy tym przeważały słoneczne chwile, przejście w jesienny okres stanowi duży szok. Dzień drastycznie się skraca. Większość dni jest pochmurnych, deszczowych, wietrznych, a także chłodnych. To silnie pogarsza nasze samopoczucie. Aby z tym walczyć możemy wspomagać się sztucznym doświetlaniem. Na rynku bez trudu znajdziemy specjalne lampy, które emitują światło dzienne.
Suplementacja w okresie jesieni
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niedobory składników mineralnych oraz witamin mogą objawiać się znacznym pogorszeniem nastroju. Kiedy słońca jest mniej, nasz organizm nie może wyprodukować wystarczającej ilości witaminy D3, przez co musimy dostarczać ją z zewnątrz. Najlepiej będzie wykorzystać suplementy D3 połączone z witaminą K2. Jednakże, witamin D3 to nie wszystko. Oprócz tej witaminy powinniśmy zadbać także o wiele innych cennych składników. Bez wątpienia należy do nich magnez, który wspomaga pracę mózgu, mięśni, a także poprawia wchłanianie witaminy D3. Co więcej, magnez stanowi niezwykle ważny składnik, który pomaga nam walczyć z zaburzeniami psychicznymi, obniżeniem nastroju i jesienną chandrą. Nie zapominajmy również o właściwej podaży cynku oraz witamin z grupy B.
Aktywność na świeżym powietrzu w walce z jesienną chandrą
Aktywność ruchowa jest bardzo ważna dla nas przez cały rok. Jednak w okresie jesienno-zimowym nie powinniśmy o tym zapominać. Nawet, kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, powinniśmy regularnie wychodzić na świeże powietrze, spacerować, jeździć na rowerze, czy korzystać z wielu innych przyjemnych form aktywności. Wszelka aktywność na świeżym powietrzy to ogromny zastrzyk endorfin i zdrowia.
Dla zdrowia psychicznego, zadbaj o swoje jelita
Wciąż wielu z nas zapomina o tym, jak bardzo trafione jest powiedzenie, że jelita to nasz drugi mózg. Rzeczywiście, maja ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że jelita wytwarzają i regulują ilość neurotransmiterów mózgu czyli serotoniny, dopaminy i GABA. Mają one ogromny wpływ na nasz nastrój, odczuwanie bólu, ale także regulują poziom stresu. Powinniśmy zatem wspierać zdrowie naszych jelit, nie tylko poprzez stosowanie probiotyków. Doskonałym pomysłem jest spożywanie naturalnych probiotyków, czyli ogórków kiszonych, kiszonej kapusty, czy zakwasu buraczanego. Pomocne będą także produkty mleczne, które bogate są w żywe kultury bakterii.
Przyprawy poprawiające nie tylko smak
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele przypraw i ziół może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój i mózg. W okresie jesiennym powinniśmy sięgać po kurkumę, która posiada działanie przeciwdepresyjne. Ponadto, znana jest ze swoich właściwości antynowotworowych oraz przeciwzapalnych. Co więcej, kurkuma zmniejsza poziom stresu, a zwiększa ilość serotoniny i dopaminy w mózgu. Przyprawę tą warto łączyć z naturalnym tłuszczem i pieprzem, które poprawiają wchłanianie kurkuminy.
Innym sposobem na poprawę nastroju w okresie jesiennym jest picie naparów z dziurawca. Jest to bardzo popularne zioło, które bez trudu dostaniemy w aptece, także w najłatwiejszej postaci herbatek ekspresowych. Wystarczy zaparzyć i pić jedną szklankę takiego naparu dziennie.
Produkty przetworzone, rafinowane i fast-foody
Temat omawiany już miliony razy. Jednak wciąż bardzo aktualny. Produkty rafinowane i wysoko przetworzone są bardzo szkodliwe dla naszych organizmów. Skutecznie niszczą wszystkie składniki odżywcze i cenne minerały, jakie spożywamy w ciągu doby. Dodatkowo, trują nasz organizm. Jeśli chcemy poprawić swój nastrój na nieco dłuższy czas – koniecznie zrezygnujmy z tych produktów. Nawet, jeżeli przez krótką chwilę po ich zjedzeniu będziemy czuli się lepiej, to szybko się to zmieni.
Zadbaj o towarzystwo
Każdy z nas powinien otaczać się osobami lub zwierzętami, wśród których czuje się dobrze. Dlatego też w okresie jesiennym powinniśmy dodatkowo zadbać o swoje towarzystwo. Spędzajmy czas z przyjaciółmi. Otaczajmy się zwierzętami, które lubimy. Zadbajmy także o roślinność w swoim mieszkaniu. Wszystko to skutecznie wpłynie na nasze samopoczucie i nastrój. Chwile spędzone w świetnym towarzystwie mogą podnieść nasz nastrój nawet na kilka dni. Zaś obecność zwierzaka w mieszkaniu może bardzo pozytywnie wpływać na nasz mózg i pomoże w leczeniu chandry, uczucia samotności, a nawet depresji.
Wszystko to możemy zrobić bez większych nakładów finansowych i w sposób naturalny. Dzięki kilku podstawowym zabiegom, nasz nastrój może się skutecznie poprawić, a przy tym poprawimy też jakość naszego życia. Warto próbować wszystkiego, co może w naturalny sposób pomóc nam czuć się dobrze. Dlatego spróbujmy dowiedzieć się, co wpływa negatywnie na samopoczucie i zwalczmy to naturalnymi sposobami.
Ja jesienną chandrę przełamuje planując zimowy wyjazd do egzotycznych krajów. Sama myśl o wyjeździe poprawia mój humor.